
Jak działa hirudoterapia?
Leczenie pijawkami poprawia kondycję organizmu. Glista przez ugryzienie wprowadza do ciała chorego związki wspomagające pracę poszczególnych organów, a także wzmacnia poszczególne układy. Jak działa hirudoterapia? Co ma znacznie przy jej zastosowaniu?
Leczenie pijawkami dla wielu oznacza jedynie upuszczanie „złej krwi”. W dawnych czasach było ono bardzo popularne i stosowane przy wielu schorzeniach. Obecnie przeżywa swego rodzaju renesans i wraca do łask w medycynie. Coraz częściej jest wykorzystywana przy leczeniu czyraków i torbieli.
Prozdrowotne właściwości umieszczone są w hirudozwiązkach, których jest aż 110 w gruczołach ślinowych pijawek. Odpowiadają one za:
- działanie przeciwzakrzepowe,
- przeciwdziałanie przerzutom i nowotworom,
- zmniejszanie lepkości krwi oraz upłynnianie jej,
- rozbijanie zakrzepów,
- obniżanie bólu,
- poszerzanie naczyń krwionośnych.
Związki te wnikają do organizmu chorego, a następnie wprowadzają biochemiczne zmiany, które polepszają jego kondycję. Te właściwości lecznicze nie tylko zwiększają regenerację, ale także wzmacniają organizm. Ponadto przeciwdziałają czyrakom i torbielom.
Przed leczeniem pijawkami należy skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi pogłębiony wywiad z chorym. Badany powinien poinformować lekarza o lekach, które przyjmował bądź nadal przyjmuje. Po wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań osoba zainteresowana może zostać poddana terapii. Do tego pijawki są hodowane w specjalnych warunkach laboratoryjnych. Pod żadnym pozorem nie można stosować tych ze środowiska naturalnego.
Glista jest umieszczana na ciele chorego za pomocą otworu gębowego, który składa się z przyssawki i trzech szczęk rozmieszczonych promieniście. W trakcie zabiegu może zostać pobrane nawet 10 ml krwi i trwa 45-90 minut. Po wykonanym czynności zakładany jest opatrunek z gazy.
Leczenie pijawkami znacznie usprawnia działanie organizmu chorego. Hirudoterapia nie tylko polepsza kondycję, ale przede wszystkim wnosi wiele właściwości prozdrowotnych.