• 2024-03-07
purple and pink lights in a dark room

Wszystko, co musisz wiedzieć o telewizji cyfrowej

Pamiętasz ten dowcip: „jaki może być obraz w telewizji? Taki sobie lub zaśnieżony”? Wraz z końcem 2013 roku i wyłączeniem ostatniego nadajnika telewizji analogowej, stracił on na aktualności. W dobie telewizji cyfrowej nie ma problemów z prawidłowym odbiorem obrazu, a jej posiadanie niesie ze sobą wiele korzyści. Chcesz dowiedzieć się jakich? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz najnowszy wpis!

Telewizja cyfrowa – co to takiego?

Telewizja cyfrowa to metoda transmisji sygnału telewizyjnego w postaci sygnału cyfrowego, do telewizorów lub odbiorników satelitarnych. W skrócie oznacza to, że dzięki cyfrowej kompresji, masz możliwość oglądania zdecydowanie więcej kanałów niż w przypadku wyłączonego w lipcu 2013 roku sygnału analogowego, a dźwięk i obraz odbierasz w zdecydowanie lepszej jakości niż przed epoką cyfryzacji. Dodatkowo, dostęp do telewizji cyfrowej możesz mieć za darmo (oczywiście do ograniczonej liczby kanałów), co w przypadku odbioru analogowego było niemożliwe.

Rodzaje telewizji cyfrowej

Naziemna telewizja cyfrowa, cyfrowa telewizja satelitarna – wielokrotnie słyszałeś te nazwy, ale nie bardzo wiesz co one oznaczają? To nic innego jak odmiany telewizji cyfrowej! Ten rodzaj transmisji danych może być nadawany jako telewizja satelitarna, telewizja kablowa, telewizja naziemna oraz telewizja mobilna. Jakie są między nimi różnice? Telewizja satelitarna do odbioru danych wykorzystuje rozmieszczone na orbitach okołoziemskich nadajniki. Taki rodzaj telewizji oferowany jest przez operatorów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odbierać ją samemu (z dostępnością do kilku podstawowych kanałów). Z kolei w przypadku cyfrowej telewizji kablowej, sygnał płynie bezpośrednio od wybranego przez Ciebie dostawcy. Jednym z popularniejszych rodzajów telewizji cyfrowej jest telewizja naziemna, odbierana przez nadajniki rozmieszczone na ziemi. Dlaczego? Wszystko dlatego, że dzięki odpowiedniemu ustawieniu anteny i dekoderowi dvb-t, można zapewnić sobie dostęp do ponad 20 kanałów za darmo. Mniej używaną, ale zdobywającą coraz większe rzesze fanów telewizją, jest ta mobilna, umożliwiająca odbieranie sygnału na urządzeniach mobilnych.

Zalety telewizji cyfrowej

Telewizja cyfrowa niesie ze sobą wiele korzyści. Oprócz wspominanego już odbioru lepszej jakości obrazu i dźwięku oraz dostępowi do sporej grupy kanałów darmowych, transmisja cyfrowa oferuje też inne udogodnienia, np. możliwość wyboru języka danej audycji. Dodatkowo, to Ty decydujesz czy chcesz oglądać ulubiony serial z lektorem czy napisami. Wybierając odpowiedniego operatora telewizji cyfrowej, warto zdecydować się na tego, który współpracuje z http://www.evio.info. Dlaczego? Wszystko dzięki dodatkowym usługom, które ta firma oferuje dostawcom. Wśród nich na uwagę zasługuje możliwość skorzystania z najnowocześniejszych dekoderów cyfrowych, wyposażonych w ePVR (domową nagrywarkę, dzięki której można nagrywać aż 6 kanałów na raz), funkcję ochrony rodzicielskiej, indywidualną listę kanałów oraz catchupTV – możliwość cofnięcia audycji do 3 dni wstecz. Dodatkowym atutem takich operatorów jest też to, że będziesz mógł skorzystać z telewizji na żądanie oraz, dzięki eEPG, dowiedzieć się wszystkiego o oglądanych przez siebie audycjach. Nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby dzięki eGo! i aplikacji eGo! Player zobaczyć ulubione programy i seriale na tablecie lub smartfonie.

Dodaj komentarz