
3 kroki do energooszczędnego domu
Zdajemy sobie sprawę z tego, że energooszczędne domy nie tylko są ekonomiczne dla naszego portfela, ale i dla planety. Na każdym kroku alarmuje się o zanieczyszczeniu powietrza i destrukcyjnym działaniu człowieka na planetę. Chcąc więc przyczynić się do poprawy tej sytuacji, warto wiedzieć, jakie 3 kroki wykonać, by nasze mieszkanie było przyjazne i dla naszych oszczędności i dla ziemi.
Energooszczędny dom – od czego zacząć?
Segregowanie odpadów, oszczędzanie wody czy wyłączanie wtyczek z gniazdek to za mało. Jeśli jednak już mamy takie nawyki, jesteśmy na bardzo dobrej drodze do tego, by dostosować się do zmian i poczynić energooszczędne kroki w eksploatacji domu. Kluczową rolę odgrywa sposób, w jaki korzystamy z ogrzewania, okien i wentylacji. Od czego zacząć?
Mieszkanie, które nie jest wyizolowane od zewnątrz, traci ciepło. To sprawia, że musimy częściej dokładać do pieca zimą lub klimatyzować pomieszczenie potrójnie, gdy latem doskwierają upały. A każde dodatkowe napięcie w gniazdach oznacza produkcję kilkukrotnie większej ilości prądu. Doskonale wiemy skąd bierze się on w gniazdach. Nie chcemy więc zostawiać coraz większego odcisku węglowego na atmosferze z powodu tego, że nasz dom jest mało wydajny. Należy więc go udoskonalić i przystosować do trybu ekologicznego. Zacznijmy od ocieplenia budynku.
3 kroki do energooszczędnego domu
- Ociepl dom. Dzięki temu z mieszkania nie będzie uciekać ciepło. Zaoszczędzisz więc na ogrzewaniu i eksploatacji dóbr naturalnych planety. Poza tym termomodernizacja przyda się również w czasie upałów. Wychłodzone w czasie nocy mieszkanie, szybko nie straci optymalnej temperatury. Z kolei ściany domu nie będą się tak szybko nagrzewać, więc gorąc nie przeniknie do wnętrza.
- Napraw lub wymień dach. Przeciekający, zbyt cienki, zardzewiały – takie zadaszenie trzeba jak najszybciej zlikwidować. nie tylko przepuszcza ciepło zimą, ale i nagrzewa mieszkanie od góry. Poza tym, gdy pokrycie jest nieszczelne, do domu przedostaje się wilgoć. Blachodachówka świetnie zastąpi stary dach, a dodatkowo przetrwa kilkanaście lat. Jej tańszym, ale podobnym pod względem jakości zamiennikiem, jest blacha trapezowa.
- Zainwestuj w panele fotowoltaiczne. Produkują prąd dzięki energii słonecznej. Możesz go przeznaczyć do ogrzania mieszkania lub zasilenia urządzeń.