
Zastosowanie metody Callana
Znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszych czasach swego rodzaju normą. Już w przedszkolu dzieci mają styczność z jego nauką. Proste piosenki, krótkie wiersze i kolorowe ilustracje pomagają przekazać najmłodszym podstawowe informacje. Lekcje w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum, a później zajęcia na studiach poszerzają nabytą wiedzę. Wydawać by się zatem mogło, że wszyscy absolwenci mogą bez problemu porozumiewać się w języku angielskim. Nic bardziej mylnego. Nie bez powodu pracodawcy często kładą nacisk na znajomość opisywanej mowy w przypadku poszukiwania nowych pracowników. Z resztą znajomość jednego języka obcego to minimum jeśli naszym celem jest dobra pozycja na rynku pracy.
Nieutrwalona wiedza
Dlaczego tak wiele osób nie potrafi porozumiewać się w języku angielskim? Jeśli nie musiały one posługiwać się nim przez dłuższy okres czasu, po prostu zapomniały większości słownictwa i zasad gramatycznych. Brak szlifowania języka po ukończeniu szkoły to najczęstszy błąd popełniany przez młodych ludzi. Najlepsze metody pozwalają w krótkim czasie pochłonąć ogrom wiedzy. Kilkuletni brak praktyki wpływa jednak bardzo negatywnie na posiadany poziom wiedzy. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłby długotrwały pobyt w Anglii. Nic bowiem tak nie uczy języka jak stałe przebywanie pośród obcokrajowców. Takie zabiegi umożliwiają nam również przyswojenie sobie naturalnego, brytyjskiego akcentu. Nie wszyscy jednak mają możliwość wyjazdu za granicę.
Dlaczego nie wszyscy potrafimy posługiwać się językiem?
Duża ilość godzin lekcyjnych nie zawsze okazuje się tak skuteczna, jakby się mogło w pierwszej chwili wydawać. Ich program jest układany w taki sposób, aby uczniowie zdali egzaminy końcowe i uzyskali jak najlepsze wyniki. Lektorzy wpajają więc uczestnikom zajęć reguły gramatyczne i zalecają naukę słownictwa. Efekt jest jednak krótkotrwały. Słuchacze przystępują do testów końcowych, kończą szkołę i po krótkim czasie zapominają o wszystkich pozyskanych informacjach. Wiele lat nauki, mnóstwo pieniędzy wydanych na podręczniki i dużo poświęconego czasu idzie więc na marne.
Nowoczesne metody nauczania
Na rynku powstaje coraz więcej szkół językowych. Kuszą one ciekawą ofertą i atrakcyjnymi promocjami. Nie wszystkie jednak gwarantują dobre efekty nauczania. Istotne jest, aby obecni w nich lektorzy cechowali się właściwym podejściem do uczniów. Powinni oceniać na bieżąco zdolność słuchaczy do pochłaniania nowych informacji. Okazuje się, że pamięć odgrywa tutaj dużą rolę. Podczas gdy zasady gramatyki wystarczy zrozumieć i wyćwiczyć, słownictwa trzeba się po prostu nauczyć na pamięć. Aby stało się to łatwiejsze, należy stosować praktyczne rozwiązania. Metoda Callana umożliwia szybką i efektywną naukę. Uczniowie zapoznają się z nowymi wyrazami, a później używają ich w różnej formie, wplatając je w wypowiadane zdania. Ważne jest, aby uczestnicy mówili jak najwięcej. Pozwala to na opanowanie umiejętności płynnej wymowy. Tego typu system pozostawia efekty na wiele lat. Kładzie nacisk na profesjonalizm wypowiedzi, a przecież umiejętność mówienia to kwestia, na której nam najbardziej zależy podczas uczestnictwa w kursie.
Artykuł powstał we współpracy z tarkowski.edu.pl.